Ostary.pl

o tym i o tamtym

Ile kosztuje projekt strony internetowej
Firma

Ile kosztuje projekt strony?

[ad=1]

Ile kosztuje projekt strony internetowej i co składa się na ten koszt? Spróbujmy odpowiedzieć na postawione pytanie, aby nieco rozjaśnić sytuację i tym samym pomóc w wyborze firmy, która zaprojektuje naszą witrynę. Projektowanie stron, to kwestia złożona i warto przyjrzeć się jej bliżej.

Co wpływa na cenę strony internetowej?

Na cenę projektu strony internetowej wpływa kilka czynników. Przede wszystkim jednak, największe znaczenie ma marka agencji interaktywnej, bądź freelancera do którego trafimy. Oczywiste jest, że osoba bądź firma z wyrobioną marką i renomą zażyczy sobie za swoją pracę wyższego wynagrodzenia niż początkujący webmaster. Tym samym, należy szczególnie uważać przy wyborze tanich ofert projektowania stron wychodzących od dopiero raczkujących na rynku podmiotów. Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu.

Na pytanie ile kosztuje projekt strony internetowej, będzie nam łatwiej odpowiedzieć jeśli poruszymy podstawową kwestię – mianowicie z czego składa się taki projekt.

  • Serwer i domena, a więc przestrzeń na której będzie umieszczona nasza strona www wraz z jej adresem internetowym. Ceny serwerów i domen wahają się od 50 do nawet kilku tysięcy złotych. Wybierajmy sprawdzonych dostawców i choć w większości przypadków nigdy nie będziemy potrzebowali serwera nawet za 500zł rocznie, dobrze unikać najtańszych ofert. Za ceną często idzie jakość usługi i świadczonego wsparcia technicznego. Jaką ofertę wybrać? Na rynku jest wiele opcji dostępnych w granicach 100-150zł za serwer rocznie + 50-70zł za domenę. Dla większości projektowanych stron firmowych taka opcja w zupełności wystarczy. Więcej na temat jaki wybrać serwer na stronę internetową przeczytacie pod linkiem.
   Serwer i domena: 200 zł
  • Projekt strony, interfejsu i rozmieszczenia poszczególnych sekcji – ważna i często pomijana przez projektantów kwestia. Dobrze zaprojektowana strona potrafi poprowadzić klienta ścieżką, którą chcemy zachowując wysoki współczynnik konwersji.
  • System zarządzania treścią, to mechanika i serce strony. Coś co działa w środku i czego zwykły użytkownik nie widzi. Dzisiaj projektuje się strony internetowe w oparciu o gotowe rozwiązania typu WordPress. Jest to świetny system udostępniany za darmo. W związku z czym nie wpływa znacząco na cenę strony internetowej. Aczkolwiek programiści WordPress, to cenieni fachowcy i stawka jaką życzą sobie za znajomość systemu nie należy do najniższych. Na pewno jednak są to pieniądze, które warto wydać. W przypadku systemów pisanych na życzenie – koszty potrafią zwalić z nóg. Takie autorskie rozwiązania pisane są często miesiącami, a za każdą spędzoną nad skryptem godziną należy zapłacić programiście. Dedykowane CMS nie sprawdzą się w przypadku małych stron firmowych.
   WordPress: 0zł
[ad=1]
 • Motyw strony –  możemy wybrać między darmowym, płatnym, a uszytym na miarę rozwiązaniem. Każde będzie oczywiście miało inną wartość. Ceny motywów płatnych wahają się od 150 do 500 zł. Do tego każdy, nawet darmowy motyw trzeba dostosować do wymagań klienta i jego branży. To jedno z najbardziej czasochłonnych zajęć. W przypadku motywów pisanych od zera – mamy 100 procentowy wpływ na to jak nasza strona będzie wyglądać.
  Motyw strony: Średnio 250zł
 • Zdjęcia i teksty, które trzeba zrobić, napisać lub kupić. W zależności od wielkości projektowanej strony potrzebujemy od kilku do kilkudziesięciu tekstów i takiej samej ilości zdjęć. Albo napiszemy je sami, albo zlecimy agencji. Ta również musi je wykonać we własnym zakresie lub kupić u wyspecjalizowanych pośredników. Ceny artykułów rozpoczynają się od 15 zł za 1000 znaków za dobrej jakości tekst.  Zdjęcia w zależności od rozmiaru, to koszt od 4 do 20 zł za dobrej jakości ilustrację stockową wykonaną przez profesjonalnego fotografa.
  Zdjęcia: Średnio 100zł
  Teksty: Średnio 100zł
 • Wdrożenie strony, a więc poskładanie wszystkiego do kupy na serwerze, tak jak ma zobaczyć to końcowy odbiorca (najczęściej nasz klient). Oj… schodzi z tym w zależności od witryny nawet do kilkunastu dni. Oczywiście, jeśli materiały są skompletowane i gotowe do użycia proces ten da się mocno usprawnić, jednak nie da się zrobić strony w jeden dzień.
  Przyjmijmy, że minimum 20 godzin ze stawką 30zł za godzinę pracy. 600zł
 • Wersja mobilna, bo przecież coraz więcej osób chce zobaczyć naszą stronę na swoim telefonie. Dzisiaj w zasadzie jest to standard i programista rozpoczynając projektowanie stron często zaczyna wręcz od projektowania wersji mobilnej strony.
 • Testy… Każdy projekt strony internetowej należy przetestować na różnych konfiguracjach sprzętu, różnego rodzaju i wielkościach wyświetlaczy. Unikniemy w ten sposób niespodzianek typu – a nie ładuje się na starszych wersjach przeglądarki.

Ile kosztuje projekt strony internetowej?

[ad=1]

Wymienione elementy, przy których podaliśmy cenę, to koszt 1250zł. Do tego należy doliczyć inne elementy, które bez poznania specyfikacji projektu ciężko wycenić.Pamiętajmy też, że podane stawki, to raczej minimum. Średni czas realizacji projektu, przy skompletowanych materiałach, to około 7-10 dni z kosztem 1500-2000zł. Jak więc wytłumaczyć oferty tanich stron internetowych za 500zł? Projektowanie stron, to proces czasochłonny i jeśli chcemy, aby nasza witryna była skuteczna – nie możemy pominąć żadnego z etapów. Chytry traci dwa razy i w większości przypadków po półrocznym działaniu strony stwierdzimy, że niepotrzebnie żałowaliśmy pieniędzy na profesjonalną stronę www. Sam widzisz ile kosztuje projekt strony internetowej. Oczywiście, aby strona była skuteczna do kompletu należy dorzucić pozycjonowanie stron. Pozycjonowanie może kosztować w zależności od wybranych fraz od 100 do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

Szukasz skutecznej strony internetowej dla swojej firmy? Sprawdź ofertę na http://netboys.pl – Projektowanie stron od A do Z.

 

Ile kosztuje projekt strony internetowej?

 

4 KOMENTARZE

Komentarze są wyłączone.