Ostary.pl

o tym i o tamtym

Ile kosztuje fotograf na wesele, koszt fotografii ślubnej
Porady

Ile kosztuje fotograf na wesele ?

Zastanawiasz się ile kosztuje fotograf na wesele? W poniższym artykule postaramy się przedstawić zarys tego jak kształtują się koszta zatrudnienia fotografa, który wykona profesjonalny reportaż z waszego wesela.

[ad=1]

Zanim odpowiemy sobie na pytanie ile kosztuje fotograf na wesele, musimy rozpatrzeć kilka ważnych aspektów dzięki którym łatwiej będzie nam podać optymalne widełki cenowe. Na koszt reportażu ślubnego składa się bowiem wiele czynników pośród których koniecznie należy wymienić region z którego pochodzi fotograf oraz jego renomę w środowisku fotoreporterów. To właśnie te dwa czynniki w największym stopniu kształtują cenę, którą przyjdzie nam zapłacić za reportaż ślubny.

Ile kosztuje fotograf na wesele? W zależności od miasta to koszt od 1200zł do nawet 10 000zł.

Decydując się na wybór właściwego fachowca na pewno zdążyliście się już rozeznać co nie co w cenach obowiązujących w waszym regionie. Jak już pewnie zauważyliście – rozpiętość kwotowa jest przeogromna i potrafi się kształtować od 1200 zł do ponad 10 000 zł w zależności od części kraju, czy też raczej od wielkości miasta. W logiczny sposób da się wytłumaczyć wyższe ceny usług fotografowania ślubów np. w Warszawie, aniżeli w niespełna 25 tysięcznej Łęcznej pod Lublinem.  Naturalne jest to, że wyższy koszt życia i utrzymania wymusza na fotografach przynajmniej delikatnej podwyżki ceny za usługę sfotografowania uroczystości ślubnej. Teoretycznie więc, czym większe miasto tym większa kwota zostanie przelana na konto fotografa, ale nie zawsze tak to wygląda…

Ile kosztuje fotograf na wesele, koszt fotografii ślubnejIle kosztuje fotograf na wesele? W zależności od regionu kraju od 1200 do 10 000zł (fot. pixabay.com | CC0 | qiye)

Młody fotograf, to tańszy fotograf…

Jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem na uwiecznienie naszej uroczystości, zawsze możemy wybrać jedną z tańszych opcji w postaci początkującego adepta fotografii ślubnej.

[ad=1]

Nie zastanawiając się więc ile kosztuje fotograf na wesele dzwonimy do kilku pierwszych lepszych operatorów na których namiary zdobyliśmy korzystając głównie z systemu wzajemnych poleceń i próbujemy się umówić na spotkanie. Po co? Ano, w celu weryfikacji umiejętności posługiwania się przez takiego delikwenta aparatem. To ważne, aby przed zakontraktowaniem usługi dokładnie zapoznać się z portfolio fotograficznym i dopytać o wszelkie szczegóły takie jak czas trwania sesji ślubnej, ilość zdjęć, albumy, kopie zdjęć na CD, dodatkowe sesje plenerowe itd. Dbając o to, unikniemy przykrych niespodzianek kiedy to fotograf zniknie z przyjęcia chwilę po torcie, a zależało nam na dłuższej relacji.

Najważniejsze jednak zawsze będzie portfolio. To ono, świadczy o warsztacie naszego fotopstryka. Nawet początkujący fotograf dysponując poczuciem estetyki i budowy kadru może robić świetne zdjęcia! Wcale nie musi posiadać do tego najnowszego modelu lustrzanki z sześcioma obiektywami. Jednocześnie rozpoczynając swoją przygodę z fotografią ślubną może więc zaoferować niższe ceny, aby wyrobić sobie markę i renomę.

[ad=2]

Nie warto więc szukać kandydata w oparciu o pieniądze, a jedynie o dotychczasowe dokonania artysty. Drogi fotograf nie musi być bowiem dobry, a tani słaby. Zatem jeśli następnym razem przejdzie wam przez myśl zapytać ile kosztuje fotograf na wesele – pamiętajcie – to nie aparat i pieniądze robią zdjęcia. Robi je fotograf i od jego portfolio najlepiej uzależniać kwotę zapłaty za zdjęcia. Średnia cena za reportaż ślubny w 2017 roku powinna oscylować w granicach 2000-3000 za dzień zdjęciowy obejmujący również standardową sesję plenerową. Jest to więc podobnie jak w poprzednich latach standardowy koszt fotografa weselnego.